Kącik psychologiczny » Ciąża i psychoterapia

Ciąża a psychoterapia 

Ciąża to czas szczególny w życiu kobiety. Kiedy sama kobieta stara się dbać nie tylko o siebie, ale rodzące się pod jej sercem nowe życie. Wokół ciąży narasta wiele intensywnych uczuć i emocji, od ekscytacji związanej ze spełniającą się nadzieją, po obawy, niepokój a czasem nawet różnego rodzaju lęki. Dotyczy to często kobiet, które wcześniej już przeżywały różne wydarzenia w kategoriach lęku, jednak wcześniej nie dawał on tak bardzo o sobie znać, nie utrudniał codziennego fukncjonowania, bądź był rozumiany jako poprostu "stres". 

Ciąża to też czas, kiedy życie kobiety zwalnia tempo, pojawia się przestrzeń na nowe rzeczy, czasem na takie na które wcześniej nie było miejsca, czasu, zajęcie się sobą. Istnieje powszechne przekonanie, powstałe z dbałości o kobiety w ciąży, aby chronić je przed przeżywaniem nadmiernych emocji. 

 

Co więc robić, jeśli okazuje się, że kobieta w ciąży potrzebuje psychoterapii, bądź jest jej ona niezbędna? 

 

Czy psychoterapia w stanie błogsławionym jest możliwa? Oczywiście, że jest. Czasem stan ten jest mobilizujący wręcz do szukania pomocy, ale też możliwości rozwoju. Jest wiele rodzajów psychoterapii. Każdy terapeuta, jako specjalista, powinien potrafić wziąć pod uwagę okoliczności w jakich zgłasza się po pomoc pacjent. Oczywiście ważne jest, aby terapia w ciąży była terapią wspierającą kobietę w jej przeżyciach, dającą przestrzeń na jej emocje, które być może czasem nie łatwo jej w sobie pomieścić, ze względu na ich instensywność i zmiany jakich ona dynamicznie doświadcza w tym stanie. Ważne jest zatem indywidualne podejście do pacjenta, które pozwoli uwzględnić jego potrzeby, ale też zadbać o komfort psychiczny.

A co z emocjami, które przeżywa się w trakcie terapii, czy mogą one zaszkodzić dziecku? 

Dbałość o siebie kobiety to również dbałość o emocje, przyjrzenie się im, uporządkowanie, a często zrozumienie sprawiają, że łatwiej jest przeżywać daną rzecz w sposób świadomy i przez to spokojniej.